Wat een geweldig basketbalweekend! De Groenplaats in Antwerpen bewees zich voor het WK 2022 al als een goede gastheer voor een 3×3-toernooi. Dit jaar bevestigde het plein in hartje Antwerpen die status. De Belgische nationale ploegen haalden na een sterke groepsfase de tweede dag, maar strandden allebei in de kwartfinales. De 3×3 Belgian Lions botsten op latere kampioen Letland, de 3×3 Belgian Cats werden uitgeschakeld door Spanje. Nederland volgde zichzelf op als Europees kampioen bij de vrouwen.
Het volk sijpelde vrijdag langzaamaan binnen op een regenachtige middagsessie. De decibels gingen een eerste keer ferm de hoogte in bij de eerste wedstrijd van de 3×3 Belgian Cats. Olympisch kampioen Duitsland bleek een maatje te sterk en won met 14-8. De andere landen konden eveneens op de nodige steun rekenen.
De avondsessie begon met een zege van Duitsland tegen Polen in de groep van de 3×3 Belgian Cats. De opdracht voor België was duidelijk: winst tegen Polen betekent een plekje in de kwartfinales. In een uitverkochte en kolkende arena zorgden de Cats voor een stunt. Polen ging na een spannende wedstrijd voor de bijl. Ine Joris, Heleen Nauwelaers, Sarah Dossou en Axelle Van Eupen wonnen met 15-18. Bij de vrouwen hadden ook Duitsland, Slovenië en Spanje een plaats afgedwongen in de kwartfinales. Duitsland, Nederland, Frankrijk en Spanje bereikten de volgende ronde bij de mannen.
3×3 Belgian Lions worden tweede in groep
Op zaterdag kwamen er vier nieuwe groepen in actie. Voor de Belgische fans was het in de eerste plaats uitkijken naar de prestaties van de 3×3 Belgian Lions. Met de wedstrijd tegen nummer één van de wereld Servië later op de avond was de wedstrijd tegen Zwitserland in de eerste sessie meteen uiterst cruciaal. Dat hadden Dennis Donkor, Jonas Foerts, Thibaut Vervoort en Nick Celis goed begrepen. De Lions begonnen verschroeiend aan de wedstrijd en leken aanvankelijk afstand te nemen van de vicewereldkampioen in 2025. Zwitserland kwam in de laatste minuut nog opzetten, maar België trok de overwinning over de streep.
De Belgische fans kirden van plezier en dat zou zomaar herhaald kunnen worden in de avondsessie, want met de ervaring van de 3×3 Belgian Lions was een zege tegen Servië zeker niet uitgesloten. Servië won bovendien in het begin van de sessie van Zwiterland, dus de afsluitende wedstrijd tegen de Belgen was er één voor groepswinst. In de eerste vijf minuten ging de wedstrijd zeer gelijk op, met geen van beide teams die erin slaagden om een kloof te slaan. Het bleef spannend tot het einde, maar uiteindelijk moesten de Lions de duimen leggen voor Servië. Door de risico’s die de Belgen op het einde namen, werd het uiteindelijk 21-16.
Bij de vrouwen stootte nummer één van de wereld Nederland overtuigend door, met daarnaast Tsjechië, Frankrijk en Azerbeidzjan. De 3×3 Belgian Lions werden vergezeld door groepsgenoot Servië, Spanje en Letland voor de overige plekjes in de kwartfinales.
Belgische ploegen uitgeschakeld in kwartfinales
Van een stralend zonnetje was er op zondag geen sprake, maar de regen hield de fans niet tegen om naar de Groenplaats af te zakken. De Belgische fans keken uiteraard uit naar de clashes van de Cats en Lions, maar ook de andere landen waren vertegenwoordigd in de tribunes. Door de tweede plaatsen van de nationale ploegen wachtten er in de knock-outfase allerminst een makkelijke opdracht. De 3×3 Belgian Cats konden de stunt van vrijdag niet herhalen en werden zonder pardon uit het toernooi gekegeld door Spanje. De Spanjaarden wonnen met 20-9. Desondanks verlieten de Cats het toernooi met opgeheven hoofd na een knap parcours in de groepsfase.
Later op de middag was het de beurt aan de 3×3 Belgian Lions. Wereldkampioen Letland was de tegenstander, waar de Lions een openstaande rekening mee hadden na enkele nederlagen op grote toernooien de laatste jaren. Na een gemiste start kwamen de Lions even op voorsprong na drie minuten spelen. Nadien was het vooral aanklampen voor de Belgen, maar ze bleven in de wedstrijd en het geloof in een overwinning was er. Dat geloof werd uiteindelijk tenietgedaan door de efficiëntie van de Letten. De Lions dropen enigszins teleurgesteld af na de 21-18-nederlaag, maar dan wel onder luid applaus van de fans.
Knock-outfase stelt niet teleur
De andere wedstrijden in de kwartfinales bij de mannen stelden niet teleur. Nederland nam de scalp van Duitsland na een zeer gelijkopgaande wedstrijd die eindigde op 14-16. Servië had overtime nodig om Litouwen opzij te zetten richting halve finales. In de halve finales won Nederland van Servië, dit keer met duidelijkere cijfers: 20-14. Letland moest nog opletten voor het slotoffensief van de Fransen, maar won toch met 15-17. In de finale was Letland te sterk voor Nederland met 19-10. Zo wint Letland naast het WK in 2026 ook het EK en nemen ze revanche voor de verloren EK-finale in 2025. Frankrijk kaapte de derde plaats weg.
Ook het toernooi bij de vrouwen ging onverminderd verder na de uitschakeling van de 3×3 Belgian Cats. Nederland maakte brandhout van Tsjechië in de kwartfinales door te winnen met 21-3. Ook Slovenië en Azerbeidzjan mochten zich opmaken voor de halve finales. Nederland zette daarin Slovenië opzij op weg naar de finale. Spanje deed veroverde de andere finaleplek met winst tegen Azerbeidzjan. In de finale liep Nederland uit in de beginfase, maar Spanje kwam nog even opzetten. Nederland bleef koel, won met 16-13 en pakt na de bronzen plak op het WK eerder dit jaar nu de Europese titel. Daarmee volgen ze zichzelf op. Azerbeidzjan neemt het brons mee naar huis, na vorig jaar zilver veroverd te hebben op het EK.
Zo kwam er een einde aan een sportief geslaagd weekend, met een fantastische sfeer op de Groenplaats.
